"Poliisi valvoo Vesijärvellä myös vesijetillä
25.06.2009 14:05
Liikkuva poliisi hankki käyttöönsä kolme uutta Yamaha-vesijettiä. Uudet jetit partioivat Jyväskylässä, Lahdessa ja Turussa. Vesijetit luovutettiin poliisin käyttöön kesäkuun alussa venepoliisikurssin vesijettikoulutuksen yhteydessä.
Tällä hankinnalla poliisin käytössä jettikalusto kasvoi kaikkiaan seitsemään vesijettiin.
Uusia vesijettejä tullaan käyttämään pääasiassa Turun (Yamaha VX Deluxe), Jyväskylän (Yamaha FX SHO) ja Lahden (Yamaha FX HO) alueilla. Esimerkiksi Lahden F1-venekisassa olivat partiotehtävissä sekä Lahden että Jyväskylän jetti.
- Liikkuvan poliisin Lahden yksikön jettiä tullaan käyttämään Päijät- ja Kanta-Hämeen vesistöissä. Alueen suurimmat vesistöt ovat Päijänne, Vanajavesi, Ruotsalainen, Vesijärvi ja Tammelan Pyhäjärvi. Isoilla vesialueilla jetin tukialuksena on suurempi poliisivene, pienemmillä vesialueilla jetillä voidaan partioida ja valvoa itsenäisesti yhden tai kahden poliisin muodostamina partioina. Jetin vahvuuksia ovat ketteryys, nopeus ja mahdollisuus liikkua matalissa vesissä, kertoo ylikomisario Kari Miettinen Lahden liikkuvasta poliisista.
Jettien ketteryyden ansiosta valvontatehtäviin kuuluvat veneiden ja niiden kuljettajien tarkastukset onnistuvat pienemmin manööverein, tehokkaasti ja vähän muuta haittaa aiheuttaen. Partiovene nostattaa näissä tilanteissa suurehkoa peräaaltoa aina suurempaan nopeuteen pyrittäessä, vesijetillä tätä ongelmaa ei juuri ole. Vesijetin suorituskyky myös tehostaa jo sinällään toimintaa, ja siitä veneilijöille muodostunut mielikuva vähentää pyrkimyksiä välttää viranomaisten valvontakontakteja.
Uudet nelitahtijetit ovat merkittävästi aiempia hiljaisempia ja ympäristöystävällisiä, mikä edelleen parantaa niiden käytön mielekkyyttä. Uusissa malleissa on myös käyttömukavuutta lisääviä yksityiskohtia kuten vakionopeussäädin ja satamanopeustoiminto."
Uutinen Auki: http://www.lahdenuutiset.fi/Uutiset/Arkisto/2009/06/25/Poliisi-valvoo-Vesijarvella-myos-vesijetilla
Aika nuhaiset vehkeet hommasivat.
Sea-Doo RXP, 2004
Ja Keskolta ylläripylläri 😉
Latest Post: FPV video vesijetistä Our newest member: Kari Aintila Recent Posts Unread Posts Tags
Forum Icons: Forum contains no unread posts Forum contains unread posts
Topic Icons: Not Replied Replied Active Hot Sticky Unapproved Solved Private Closed
