Nyt on jetti hommattu ja monen moista oheistarviketta, seuraavaks tarvis hommata joku navi laite.
Kattelin tollasia: Garmin Dakota 20, Garmin Oregon 450. ja siihen sitten garmin bluechart g2 kartta...
Onko kellään ko. laitteista tai vastaavasta kokemusta?
Itse hommasin talvella Garminen montana 600:sen. Pitää laitella käyttökokemuksia kunhan pääsee vesille. Sisällä nyt autokartat, maastokartta ja bluechart g2.
Kokemusta vasta autokäytöstä ja siinä toimii kuten normi garminin nuvi. Tosin ääniä ei ole ilman autotelinettä. Jettiin laitoin lataavan venetelineen.
Superjet, ex 2x gp1300r
Tärkeimmät ensin, eli mikä jetti tuli hommattua? ;D
Mulla oli jettikäytössä garminin nuvi 500 ja laite toimi hyvin mutta hieman liian pieni näyttö navigoimiseen. Garminin 620 olis vähän isompi näyttö? Mitenkäs sellainen?
Olisko muille varusteille tarvetta? Mulla on jotain myynnissä tuolla Myydään osiossa. https://www.jetteile.com/index.php/topic,1260.0.html
Mulla on Dakota 20, vaikea vertailla muihin kun en ole käyttänyt muita jetteilyssä, onhan toi pieni ja näppärä vekotin. Koneella on hyvä suunnitella reittejä etukäteen. Tarkkahan tuo dakota 20 on. Ja siinä mielessä hyvä kun voi käyttää vaikka mustikassa mukana ;D Kestää hyvin vettä ja tiputtamista. Yllätyin että tuostakin vekottimesta näkyy aivan tarpeeksi hyvin vaikka on 100 lasissa, toki jos on paljon allokkoa niin sitten pomppii niin pahasti ettei oikeen näy.
Yamaha XL 1200 Ltd. -00 155Hp.
Miten sinulla on kyseinen Dakota kiinni jetissä?
Dakota on ollut mustilla nippusiteillä kiini, mutta laitan sen kiini samaanpaikkaan tuohon ohjaustangon keskisuojaan, joku metallilevy vaan alle mihin saa hyvin kiinnitettyä laitteen. Pitkään sommittelin mihin sen laittasi kiini ja totesin että tuo on paras paikka tuolle laitteelle, on sen verran pienehkö laite että on hyvä olla lähempänä.
Yamaha XL 1200 Ltd. -00 155Hp.
Latest Post: Artic cat Tigershark 770 Our newest member: PASI LAAKSO Recent Posts Unread Posts Tags
Forum Icons: Forum contains no unread posts Forum contains unread posts
Topic Icons: Not Replied Replied Active Hot Sticky Unapproved Solved Private Closed