Hyvä märkäpuku

ts53818 · 20.10.2009 06:54 · 7,949 näyttöä · 6 vastausta
ts53818 ts53818
Basic
⭐ 828
Millainen olisi hyvä märkäpuku kesäkeleille? Mihin kannattaa kiinnittää huomiota hankinnassa?
G-0-D G-0-D
Owner
⭐ 2915
Mielipiteitä: Mulla on sellainen Yamahan Puku, missä takki lähtee erikseen irti (muuten koko pitkälahkeinen / hihainen). Maksoi noin 200€ mutta on ollut kyllä sen arvoinenkin. Halpoja ja myös HYVIÄ pukuja saa esim Motonet, Tarjoustalo.... Ovat todella kyllä hintansa veroisia. Juha L
ts53818 ts53818
Basic
⭐ 828
Kiitos jälleen nopeasta kommentoinnista! Millaisia merkityksiä märkäpuvun paksuudella on? Mikä paksuus olisi paras kesäkäytössä? Kuinka märkäpuvut kestävät? Näkeekö joistain asioista päälle päin, jos puku on "susi"?
norski norski
Basic
⭐ 1189
Kesä käyttöön riittä hyvin 2/3mm märkä puku, ja syksyllä/keväällä sitten vähän paksumpaa esim 5-6mm tai sitten monet käyttää kylmillä vesillä  kevytkuivapukua mutta tommosella 6mm märkkärillä pärjää kyllä jo tosi kylmissä vesissä tosin paksuudesta johtuen ei ole enää kovin mukava päällä. märkäpuvusta ainakin saumoja kannattaa katsoa niin kertoo jotain laadusta. hyvässä puvussa on liima+ompelu saumat.
Jani T Jani T
Basic
⭐ 1009
Mulla on tommonen JetPilotin 2/3 kaksosainen puku, todella hyvä ja kestävä, takki on kesällä liikaa, mut alkukesästä ja nyt syksyllä se taas on ollu enemmän kuin paikallaan.
p88630 p88630
Basic
⭐ 802
Voisko joku vielä kommentoida hieman kokemuksiaan liittyen märkäpuvun paksuuteen.. Olen kerran surffannut pitkän puvun kanssa (noin 5-6mm paksu) noin 14-17 asteisessa vedessä.. hiki tuli kokoajan ja itse surffamisesta ei tullut mitään kun oli niin kuuma! Hommattiin veljen kanssa uusi vx deluxe, ja nyt siis pitäisi hankkia märkäpuku suomen olosuhteisiin. Mitä suosittelette ja minkä paksuista? Ymmärtääkseni tuollainen kaksiosainen olisi varmasti parhaimpia vaihtoehtoja, mutta entä tuo paksuus? Ei jetillä kuitenkaan tarkoitus ole pulikoida kokonaan kevään kylmissä vesissä.. tosin kyllä siinä roiskevedessä varmasti kastuu.. Ja mistä olette pukunne ostaneet? Eli neuvoja kaivataan :) -ile
G-0-D G-0-D
Owner
⭐ 2915
Ite voin vain suositella tuota Yamahan pukua. Paksuutta en tiedä, mutta 2osaisuus on todella jees. Välillä käytän vain takkia. Ps. kesällä ei paljoa märkäpukuja tarvitse edes täällä suomenlahdella enää. J