Vanhasta Peräkärrystä Jetti Traileri ?

tombero · 01.07.2013 16:57 · 13,700 näyttöä · 20 vastausta
tombero tombero
Basic
⭐ 1028

Juuu elikkä kävin tänään ostamassa vuoden 1976 rat 400 peräkärryn joka oli ollut kirpputori käytössä ja ajattelin yrittää tehdä siitä trailerin minun SuperJetille ;)

Elikkä purkamisella se alkoi !



Mutta huomasin että rungossa oli sen verran ruostetta että ajattelin sitten ottaa kaikki levyt pois !







Elikkä seuraavaksi pitäisi rupea hiomaan kokorunko, katsomaan kaikki sähköt uusiksi, ja miettimään tuota vinssin asennusta.

Peräkärryn sisämitat on 200*100 joten etulauta joutuu lähtemään että saan tuon takalaudan kiinni ja jetti mahtuu kokonaan sisään...

Ja en vielä ole miettinyt minkälaisen telakan kärryn sisälle rakentaisin mutta kuulin että pohjalevypitäisi laittaa takaisin jotta ei tarvitse muutoskatsastaa ollenkaan ?

Renkaat oli hyvässä kunnossa joten en ajatellut lähteä pyörän napojavaihtelee vesitiiviiksi vaan annan olla tän kauden ja katson jos sitten talvella saisin aikaseksi ;) (nyt vaan äkkiä valmiiksi ja vesille !! )

Jos tulee mieleen jotain mitä pitäisi tietää kun lähtee rakentelee tai on hyviä niksejä/kokemuksia miten kannattaisi kärry tehdä niin otan kyllä mieluiten ehdoituksia vastaan !! :))
mikko. mikko.
Basic
⭐ 987
Olen itse myös kärryä vailla ja mielenkiinnolla odotan jatkoa projektikertomukseen :)
tombero tombero
Basic
⭐ 1028
nonni !
saa nyt nähä tuleeko mitään kun tänään hioin kärryn niin meinasi rauta kadota alta mutta Huomenna töistä lattarautaa ja mig-hitsi laulamaan !!

Ottelen lisää kuvii edistymisestä kunhan kerkeän.
TUUTiO TUUTiO
Basic
⭐ 729
Katselin itsekkin tuota kärryä, mutta päätin ettiä isompaa johon saisi useammalle jetille paikat. Mutta joo projektin edistymis kuvia täältäkin kaivataan..
eyeless eyeless
Basic
⭐ 3661
tuosta kannattaa kaappaa kaikki muu pois ja jättää akseli ja aisa paikoilleen, sitten akselin päälle vaan kaksi pitkää rankaa (2x4 tms.) mitkä on mitoitettu jetin leveyden mukaan.
tällä keinolla jetin voi ajaa siihen kärryn kyytiin aina
eyeless eyeless
Basic
⭐ 3661
tässä meidän väsäämä kärry, laidoissa siis paikat seisottaville ja keskellä on kävely silta / kolmannelle jetille tila
tämähän on reilusti ylimitoitettu koska tohon menisi kolme vierekkäin ja siihen eteen vielä kolme poikittain ;)
haicar haicar
Basic
⭐ 861
Tos tuli mieleen että jos joudut vaihtaan pyöränlaakereita niin kannattaa laittaa meriveden kestävää vaseliinia niin ei ruostu.Motonetista tai Biltemasta löytyy edullista ja hyvin on pelittäny :)
tombero tombero
Basic
⭐ 1028
Makee kärry eyless !!
Mutta ajattelin jättää sivulaidat ettei tarvitse rakentaa lokasuojia uudelleen ja kun tuossa takalaidassa on kilpi ja pakolliset heijastimet kiinni niin ei tarvitse niillekkään uutta paikkaa etsiä. :o
Tänään pitäisi hitsata molemmille reunoille lisä vahviketta elikkä 5*50 lattarautaa että saan tukevammaksi ja vinssi hitsaa kiinni :o uutta pohjalevyy pitäisi kans leikkailla kun niin onnettoman olonen runko vaikuttaa olevan joten laitan 15mm paksun filmivanerin jäykistämään/jakamaan painoa tasaisemmin, mutta siihen päälle ruuvvaan ne kakkosneloset kiinni !!
kannattaako rangat laittaa ihan vaan vaakasuoraan vai nostaa edestä vähäsen ??
tombero tombero
Basic
⭐ 1028

Tos tuli mieleen että jos joudut vaihtaan pyöränlaakereita niin kannattaa laittaa meriveden kestävää vaseliinia niin ei ruostu.Motonetista tai Biltemasta löytyy edullista ja hyvin on pelittäny :)



Minkänimisiä purkkeja kannattaa lähteä etsimään ?
tombero tombero
Basic
⭐ 1028





joo elikkäs nytten olisi vähän vahvisteltu runkoa ja vinssi asennettu !! (Toivottavasti vinssi ei tullut liian korkealle :o ) ja kärry saanut vähän sinkkimaalia päälle.

tänään pitäisi kerkeä käymään kaupoilla hakee sähköt kärryyn ja niitä asentelemaan :o
ei pitäisi niissä olla ongelmaa muuta kun miettiä vähän sitä vesitiiviyttä :))
mikko. mikko.
Basic
⭐ 987
Asenna valot niin ettei osu veteen? :)
tombero tombero
Basic
⭐ 1028
mites meinasit ?
Tsss Tsss
Basic
⭐ 771

itse laitoin tämmöset sen kuin ottaa irti ja heittä takakonttiin jettiä laskiessa aikaa menee 5 sekunttia:)
http://www.virtasenkauppa.fi/tuote/63132/valaisimet/traktorinperavaunun-valosrj_magneetti-12v

http://www.puuilo.fi/cat/product_details.php?p=2055

itselläni toiminut tosi hyvin ja ei hinta päätä huimaa 8)
tombero tombero
Basic
⭐ 1028
Juu nuo näyttää ihan toimivilta vaan tosipitkät johdot minun tarkotukseeni, mutta ajattelin kyllä että jos valot rupeaa reistailemaan niin revin irti ja hommaan tuommoiset ! On vaan kaikki valot ja johtosarjat jo valmiina kotona kun isä oli innoissaan käynyt ne ostamassa (teen hänen tallissa tuota raileria)

Saa nähä saisiko vklp. Valmiiksi että pääsis koeajaa kärryä ja jetheileeeee !!
tombero tombero
Basic
⭐ 1028



Nonniiin !!! rupee pikkuhiljaa valmistuu ;)

Eli vielä pitäis leikkaa reunalaidoista ylimääräiset pois, laittaa lokasuojat  ja laittaa kakkos neloset tueksi pohjalle ja ajattelin tilaa kärryn molempiin laitoihin ton levynkokoiset yamahan tarrat jostain teippiliikkeestä ;);)))

tombero tombero
Basic
⭐ 1028
noniiin !!! elikkä nyt alkaa traileri olemaan vesillelasku kunnossa !








Elikkäs vielä pitäisi yamahan tarrat hommaa sivulautoihin että saisi vähän näköäkin kärryyn mutta muuten alkaa olemaan valmis !

Matti H Matti H
Basic
⭐ 920
Moro

Kannattas nostaa noi takavalot  ylemmäs. Noilla "asetuksilla" on kosketushäiriöitä tiedossa runsaasti.
tombero tombero
Basic
⭐ 1028
mitä meinasit kosketus häiriöillä ja mihin pitäis nostaa ?
eyeless eyeless
Basic
⭐ 3661
varmaan meinasi sitä häiriöillä kun lasket jetin kärryineen veteen ja noihin valoihin menee se vesi ja hapettaa kaikki liitokset ja liittimet..

itellä on toisinaan ollut sellainen irroitettava valokilpi jossain kärryissä käytössä, noin muuten tuollaisella kun menee niin kunhan ottaa pistokkeen irti ennen kun sen veteen tiputtaa ja antaa hetken kuivaa sitten kun on nostanut jetin takaisin kyytiin ettei ne tosiaan mene oikosulkuun ne valot
Matti H Matti H
Basic
⭐ 920
Juuri tota mitä Ile jo avas.