Yamah 1200 GP 98- Käy epätasaisesti ja on tehoton.

danipekka · 24.07.2013 20:31 · 3,189 näyttöä · 5 vastausta
danipekka danipekka
Basic
⭐ 607
Elikkä hommasin kysesisen jetin kolme viikkoa sitten ja viime viikonloppuna jetti simahti keskelle merta.
Jetti käynnisty kyllä mutta röpötti ja ääni oli hiukan kovempi...
Päästyäni maalle otin tulpat irti ja huomasin että yhden tulpan kärkiväli oli painunut kiinni...
Ostin uudet tulpat ja laitoin paikalle ja käynnistin jetin ja tulppa pysy ehjänä!

Lähdin koeajolle ja huomasin että jetti on edelleen tehoton ja se röpöttää alhasilla kierroksilla.
Otin penkin irti ja ajelin tyjäkäynnillä pienen matkan ja huomasin että kaasua painaessa konehuoneesta kuuluu suihinaa (lyhyitä puhalluksia) ihan kun joku paikka vuotaisi ilmaa. (normaalia??)

Lisänä vielä semmoinen seikka että jetti ei halua tyhjäkäynnillä pysyä käynnissä kunnolla ja jos ajaa kaasupohjassa hetken ja kun päästää kaasun, jetti sammuu.

Kysymys kuuluu onko jollain kokeneella hajua muistä voisi olla kyse???????

norski norski
Basic
⭐ 1189
Mittaa puristukset jokaisesta sylinteristä, luultavasti joku pytty "leikannut" kiinni.
eyeless eyeless
Basic
⭐ 3661
Röpellys ja suhina viittaisi kylläkin ilmavuotoon, saitko paikallistettua mistä suhina tulee?
Jos se on hankalaa niin jetti traileriin ja tarpeeksi syvälle veteen että voit pitää trailerin päällä käynnissä (pidä jetti kuitenkin sidottuna)
Vetä sen verran että jetin pumppu on upoksissa ja katso että merkki vettä tulee ja sitten yritä paikallistaa.
Esim jos joku pakoputken tiiviste on pettänyt niin sekin voi aiheuttaa tehohävikin ja täyden kaasun ajon jälken kun konehuone täyttää pakokaasulla jetti ei saisi ilmaa ja sammuu..
norski norski
Basic
⭐ 1189
Joo voi siellä olla mikä vaan, toi mun veikkaus vaan perustu kokemukseen kun itsellä oli joskus samanlainen samanlaisilta oireila meni kone siitäkin. 2-sylinterin männästä renkaat poikki joka rikkoi myös tulpan, jotain ylimääräistä luultavasti siellä männän päällä on käynyt jos tulpan kärkiväli painautunut kiinni.
Suhina johtui siitä kun yhdestä sylinteristä puuttui puristukset kokonaan.
Vezu Vezu
Basic
⭐ 1287
Oma veikkaus myös että kone leiponu kiini, oireet aivan samoja kun aikoinaan ollut itellä.
Puristuspainemittarilla vaan toteamaan, tai tuosta saa aika helposti ja nopeasti myös kannen pois.
Maxx Maxx
Basic
⭐ 952
jos puristukset on kunnossa niin sitten sen pytyn kaasarin liitoksia tarkistamaan josta tulppa oli sökö. tulpan kärkiväli voi painua kiinni jos on kaasari tukossa tai paha ilmavuoto. silloin myös kone sammahtaa tyhjänkäynnillä.